Poslední akrobatická soutěž, Mladoboleslavský pohár – rekordní účast závodníků i počet letů

Dva týdny po vrcholu motorové akrobatické sezóny, kterým byl evropský šampionát, proběhla poslední letošní soutěž i v akrobacii bezmotorové. Popáté se na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně konala soutěž „O pohár primátora města Mladá Boleslav“ v letecké akrobacii kluzáků. V sobotu 22. září 2018 si tak zazávodilo pětadvacet akrobatů ve třídách Beginner, Sportsman, Intermediate, Advanced a Unlimited.

První ročník uspořádal Aerobatic Team Mladá Boleslav (neboli A-Team) v polovině srpna roku 2014 za účasti patnácti závodníků. Od roku 2015 se tato soutěž koná pravidelně v termínu jako letos, tedy ve druhé polovině září. Akrobatické soutěže se v Mladé Boleslavi létaly už v minulosti, ale v posledních letech mladoboleslavský aeroklub pořádal na bezděčínském letišti hlavně akrobatické kempy a tak v roce 2014 byla myšlenka organizování soutěže vlastně logickým krokem. Za Aerobatic Team Mladá Boleslav a celou soutěží stojí Jan Sobotka, René Šuman, Antonín Kuba a Petra Nováková, a jeho posláním je především podpora začínajících leteckých akrobatů. Soutěž ale nabízí akrobatům všech kategorií se ještě na závěr sezóny jednou zazávodit. V sobotu 22. září 2018 se tak na letišti v Bezděčíně sešlo pětadvacet akrobatů, kteří se utkali v pěti kategoriích od začátečnické kategorie Beginner, až po nejvyšší třídu Unlimited.

Během soboty stihlo dvadvacet závodníků odlétat dvě soutěžní kola, jen tři v kategorii Advanced jen jednu.

V kategorii Beginner (BGG), které se účastnili čtyři závodníci zvítězil Tomáš Přenosil, před Štěpánem Sedláčkem a Jakubem Kubou (všichni ASK 21).

V kategorii Sportsman (SPG, osm soutěžících) vyhrál Michal Červený, sedmnáctiletý žák vojenské střední školy s obrovským talentem, druhý byl Vít Čtvrtníček a třetí Adam Toman z Aeroklubu Žamberk, taktéž sedmnáctiletý nadějný pilot (všichni ASK 21).

V kategorii Intermediate (ING) byl mezi šesti akrobaty nejlepší René Šuman, před Markem Veselým a Václavem Sehnalem (všichni ASK 21).

V kategorii Advanced (ADG) se za sebe seředili všichni tři účastníci třídy v pořadí Josef Rejent, Jan Sobotka a Tomáš Bartoň (všichni MDM-1 Fox).

A nakonec v kategorii Unlimited (UNG), ve které se utkali čtyři piloti zvítězil Miroslav Černý, před Milošem Ramertem a Alešem Ferrou mladším (všichni MDM-1 Fox).

V sobotu 22. září 2018 tak i s příchodem studené fronty a výrazným ochlazením soutěž „O pohár primátora města Mladá Boleslav“ ukončila letošní akrobatickou sezonu.