Martin Šonka po třetí mistrem Evropy ve Freestyle

V Jindřichově Hradci v sobotu 8. září 2018 vyvrcholilo Mistrovství Evropy 2018 v letecké akrobacii motorových letadel kategorie Unlimited (21. FAI European Aerobatic Championship 2018), které probíhalo od soboty 1. září 2018. Šampionát zcela ovládli francouzští akrobaté, když se mistrem Evropy, po třech odlétaných disciplínách, stal Alexandre Orlowski, před svými krajany Louisem Vanelem a Mikaëlem Brageotem. Martin Šonka v celkovém pořadí obsadil šesté místo, když před ním na pátém místě dolétl ruský pilot Michail Mamistov a na čtvrtém Francouz Olivier Masurel. Druhý český reprezentant Marek Hyka obsadil sedmadvacáté místo.

Martin Šonka si vše vynahradil v sobotní samostatné disciplíně Final Freestyle, když se stal mistrem Evropy před francouzským akrobatem Alexandrem Orlowskim a dalším Francouzem Louisem Vanelem. Martin Šonka navíc získal ještě dílčí třetí místo ve druhé volné tajné sestavě, kde skončil za vítězným Alexandrem Orlowskim a druhým Mikaëlem Brageotem.

Český tým v tomto roce nepostavil reprezentační družstvo, k čemuž jsou potřeba alespoň tři piloti, a tak se týmová soutěž odehrála bez domácí účasti. Zde opět suverénně zvítězili Francouzi, ve složení Alexandre Orlowski, Louis Vanel a Mikaël Brageot, před ruskou ekipou ve složení Michail Mamistov, Vladimír Gavrilenko a Oleg Špoljanskij, a třetími maďarskými reprezentanty Danielem Geneveyem, Tamásem Illésem a Tamásem Abranyim.

I v ženské kategorii získala titul Francie díky Aude Lemordant, která zvítězila před ruskou akrobatkou Světlanou Kapaninou a další Francouzskou Bénédicte Blanchardovou.

V Jindřichově Hradci se zhostili pořadatelství šampionátu opravdu se ctí, jen po dlouhém suchém a horkém létě první polovinu soutěže obtěžoval déšť, a tak se od víkendu čekalo na vhodné počasí až do středy 5. září 2018. Podařilo se tak odlétat pouze tři disciplíny (Free Known, 1st Free Unknown, 2nd Free Unknown) a čtvrtou se už absolvovat z časových důvodů nepovedlo. Až v rámci sobotního programu pro veřejnost 8. září 2018 absolvovalo devět pilotů soutěž ve freestyle.

21.Mistrovství Evropy se účastnilo třicet čtyři, respektive třicet pět pilotů (Jihoafričan Neville Ferreira mimo soutěž) z jedenácti zemí. A bez zajímavosti není, že se soutěže účastnili i letci, kteří se potkávají v seriálu Red Bull Air Race. Z kategorie Master Class byli zastoupeni Martin Šonka a Mikaël Brageot, který prošel i kategorií Challenger Class. Tuto nižší kategorii Red Bull Air Race létají i německý pilot Florian Bergér a reprezentant Maďarska Daniel Genevey, který se ovšem narodil na Guadeloupe (Francouzském zámořském území).

Daniel Genevey v Jindřichově Hradci také představil prototyp maďarského akrobatického speciálu Genevation GenPro (druhým akrobatem, který na tomto letounu létal, i když mimo soutěž, byl Jihoafričan Neville Ferreira).

Jižní Čechy přinesly československým a českým leteckým akrobatům v minulosti štěstí. Za zmínku stojí hosínský světový šampionát v roce 1978 (zlatá Ivana Tučka a týmu a bronzová medaile Jiřího Pospíšila), premiérové evropské mistrovství v roce 1985 a vítězství Petra Jirmuse, nebo relativně nedávno v roce 2009 „drahé kovy“ akrobatů na kluzácích Jana Rozlivky, Přemysla Vávry a Miroslava Červenky.

Letiště v Jindřichově Hradci je sice od Hosína necelých čtyřicet kilometrů vzdušnou čarou, ale i přes rozmary počasí se i zde podařilo Martinu Šonkovi získat cenná umístění, a to jak titul ve freestyle, tak třetí místo ve druhé volné tajné sestavě. Ale další medaili by si zcela jistě zasloužili i jindřichohradečtí pořadatelé za zvládnutí celé soutěže.

Celkové výsledky lze najít na obvyklém místě: http://www.civa-results.com/2018/EAC_18/indexpage.htm

(jjk)