Předzávod Mistrovství světa – společné Mistrovství České a Slovenské republiky v letecké rally

Ve dnech 12. – 15. července 2018 uspořádal Aeroklub Dubnica nad Váhom na letišti Slávnica 26. Otevřené mistrovství Slovenska v letecké rally, jehož součástí bylo také Mistrovství ČR v letecké rally.

K uspořádání takovéto kombinované soutěže byl pádný důvod. Ve dnech 5. – 11. srpna 2018 se na stejném místě uskuteční 21. mistrovství světa v letecké rally, a tak tato soutěž sloužila nejen k určení Mistra ČR v letecké rally 2018, ale také pro závěrečnou fázi přípravy našich posádek na výše uvedené MS. Podobně uvažovali i zástupci okolních států, které na tuto soutěž vyslaly rovněž své posádky. Soutěž byla také prověrkou organizátorů z AK Dubica nad Váhom, jak jsou na nadcházející MS připraveni.

Ve čtvrtek 12. července 2018 přivítali organizátoři 15 posádek z Ruska, Švýcarska, Rakouska, Polska, České republiky a Slovenska. Byly připraveny 3 náročné soutěžní etapy, a tak po zahajovacím brífingu v pátek se 15 soutěžních posádek vydalo měřit své síly.

V etapě zvítězila posádka Petr Jonáš – Marek Velát před posádkou Krzysztof Skretowicz – Dariusz Lechowski z Polska a další českou posádkou Ivo Lengál – Tereza Drgová.

V sobotu se letěly hned dvě další etapy. V ranní zvítězila posádka Krzysztof Skretowicz – Dariusz Lechowski z Polska před českými posádkami Petr Jonáš – Marek Velát a Ivo Lengál – Tereza Drgová. V odpolední etapě dominovaly české posádky v pořadí Ivo Lengál – Tereza Drgová, Petr Jonáš – Marek Velát a Patrik Sainer – Jan Havlík.

Výše uvedené výkony pak stanovily konečné výsledky. Mistry ČR pro rok 2018 a vítězi Otevřeného mistrovství Slovenska se stali Petr Jonáš z Leteckého centra ČR s Markem Velátem z AK Havlíčkův Brod, prvními vice-mistry ČR se stali Ivo Lengál  z AK Brno s Terezou Drgovou z Leteckého centra ČR, druhými vice-mistry se stali Patrik Saier z AK Tábor s Janem Havlíkem z AK Liberec.

Mistry Slovenska se stali Robert Šošovička s Martinem Vajsem, prvními vice-mistry Slovenska jsou Ján Šabla ml. s Daliborem Gondou, druhými vice-mistry Slovenska Martin Nevidzan s Milanem Mrázikem.

Celkové výsledky jsou přístupné odtud:

Závěrem poděkování všem organizátorům s přáním, aby se stejným způsobem dařilo i při velmi náročné organizaci nastávajícího Mistrovství světa v letecké rally, kam srdečně zveme všechny příznivce letectví.