Two Seater & Retro Cup 2018

Pod pevným pohledem univerzálního svatého Huberta, stojícího ve stínu stoletého kaštanu, se na letišti ve Zbraslavicích, ve dnech  7. až 9.června 2018, už po šesté konal Two Seater & Retro Cup v letecké akrobacii na kluzácích. V posledních letech se však především létá soutěž v letecké akrobacii dvoumístných kluzáků, s doplňkovým závodem kategorie Advanced. Ono to „Retro“ se tak trochu postupem let ze soutěže vytratilo, protože se této soutěže mají účastnit kluzáky vyrobené minimálně před padesáti lety. A pokud odmyslíme Let L-13 Blaník, který několik let procházel jistými potížemi spjatými s provozními restrikcemi ze strany Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA), tak se nijak závratné množství historických kluzáků schopných létat akrobacii, nevyskytuje.

Prvního ročního v polovině srpna 2013 se soutěže však účastnil Graham Saw se svým kluzákem Letov LF-107 Luňák, na kterém ještě létal Jan Rolinek a Miklós Hoós a Vogt Lo-100, který pilotovali Miloš Ramert a Jan Procházka. Druhý ročník se už létal jen dvoumístná soutěž na DG Flugzeugbau DG-1000S a Schleicher ASK 21. Sice typ Schleicher ASK 21 oslaví letos v prosinci čtyřicet let od svého narození, ale to do „retrokategorie“ ještě nestačí.

Two Seater & Retro Cup se tedy tak vlastně létá v kategorii dvoumístných posádek s doplňkovou kategorií Advanced. Někdy přibude i někdo další, jako letos, kdy si sám se sebou zasoutěžil v kategorii Unlimited Aleš Ferra na kluzáku Swift S-1. Swift S-1 v kategorii Advanced osedlali i Tomáš Bartoň a Josef Rejent (v tomto pořadí také obsadili první a druhé místo). Ale vlastně kategorie Advanced by mohla aspirovat na „Retro“, protože si jí ještě zalétal Miloš Ramert na „plechovém bombardéru“ Let L-13AC Blaník. Tento typ legendárního větroně vznikl před více než šedesáti lety, takže se do historické kategorie bez potíží vejde. A tak vlastně i kategorie dvoučlenných posádek byla trochu historická, protože se létala nejen s Blaníkem, ale „čtyřicátníkem“ Schleicher ASK 21. Na tomto kluzáku si pro první místo, mezi deseti posádkami doletěl René Šuman s Kateřinou Povšíkovou, na druhém místě se umístili Václav Polívka a Miloš Ramert (také na ASK 21), a na třetím místě Miloš Ramert a Václav Čtvrtníček (na L-13AC).

Svatý Hubert stojí u stoletého kaštanu, v klidném zátiší, na dohled zbraslavického letiště osm let a už viděl leccos a možná by už mohl být i tichým patronem místních letců. Ostatně svatý Hubert je univerzální svatý, protože je patronem lovců a střelců, ale i třeba soustružníků, kožešníků, optiků, výrobců matematických přístrojů, nebo i rolniček, takže by se někdy jeho schopnosti mohly letcům i hodit. Ale ve dnech 7. až 9.června 2018 především sledoval šestý ročník Two Seater & Retro Cup v letecké akrobacii na kluzácích.

Kompletní výsledky: https://acro-online.com/results/TSGAC2018/index.htm