Čápův Dvůr opět plachtařský – Mistrovství republiky je za námi

Táborské letiště u Čápova Dvora, kde se už osm desítek let píše tuzemská letecká historie, se v posledních několika letech stalo pravidelným zastavením plachtařů, kteří se zde potýkali o mistrovské tituly.

Plachtařské Mistrovství Regionů se zde konalo v roce 2014 a o rok později Plachtařské Mistrovství České republiky. Na přelomu května a června, tedy konkrétně od 27. května do 9. června 2018 (ačkoli se fakticky dolétalo v pátek 8. června 2018) se uskutečnilo v Táboře opět Plachtařské Mistrovství České republiky, tentokrát pro rok 2018. Ale kdo nestihl čtrnáctidenní soutěžení plachtařů, má šanci si užít jiných kluzáků, pro změnu historických, a to už zaa týden, protože se zde koná půlkulatý pětadvacátý Národní slet historických kluzáků (od 16. do 24. června 2018). Mimochodem, ve zmíněném roce 2014 se právě na tomto táborské letišti konal i Slet československých letadel a každoročně se tu v září slétává hejno Vivatů, neboli motorizovaných větroňů L-13 Blaník. Takže pořádání plachtařských soutěží v Táboře, se vlastně samo nabízí (a připomínat dlouhou řadu pilotů, tak říkajíc odchovanců tohoto letiště a místního aeroklubu, kteří se nesmazatelně zapsali do historie československého a českého letectví by bylo nošení dříví do léta, nebo v tomto případě pilotů na Čápův Dvůr).

Ale vraťme se k Plachtařskému Mistrovství České republiky 2018. Letošní zimu vystřídalo místo jara rovnou léto, a tak, až ve skoro netypických tropických květnových dnech (a v prvních dnech měsíce června), se republikový šampionát podařilo odlétat s tím, že už v prvním týdnu byl splněn minimální počet úloh. Zpestřením tak bylo, víceméně, jen několik bouřkových přeháněk, připomínajících chvílemi tropické lijáky. Takže u Čápova Dvora to připomínalo na konci května a začátku června spíš podnebí na březích Středozemního moře, než jihočeskou rybníkářskou oblast. Plachtařům letní až tropické počasí přálo natolik, že se podařilo během dvou týdnů úspěšně odlétat deset soutěžních úloh v Klubové třídě a devět ve třídách Kombi 15 a Kombi Open.

V Klubové třídě bylo soutěžilo 29 pilotek a pilotů a konečné pořadí po deseti úlohách bylo 1. Ivan Novák (Mladá Boleslav, Cirrus Std.), 2. Jaroslav Tomaňa (Zbraslavice, Cirrus Std.), 3. David Mach (Hronov, Cirrus VTC). Mezi ženami v této kategorii zvítězila (celkově desátá) Klára Teichmannová (Hronov, Cirrus Std.), druhá byla klasifikována (celkově 15. místo) Bára Moravcová (Zbraslavice, ASW-19B), a třetí (celkově 17. místo) Petra Pískatá (TSVM, Cirrus Std.).

Ve třídě Kombi 15 se podařilo odlétat sedmnácti soutěžícím devět úloh s těmito výsledky: 1. Radek Krejčiřík (Hranice, Ventus 2a 15m), 2. Pavel Loužecký (     Přibyslav, LS-8b), 3. Petr Koutný (Křižanov LS-8b 15m). První tři místa mezi ženami v této kategorii obsadily 1. (celkově 5. místo) Dana Nováková (Mladá Boleslav, LS-8b), 2. (celkově 7. místo) Jana Vepřeková (Dvůr Králové nad Labem, LS-8b 15m), 3. (celkově 9. místo) Hana Trešlová (Raná, LS-8b 15m).

A nakonec v kategorii Kombi Open        (14 soutěžících odletělo 9 úloh) zvítězil Roman Mraček (ASG-29E 18m 600kg), druhý byl klasifikován Tomáš Suchánek (ASG-29E 18m 600kg) a na třetím místě byl Daneš Grula (ASG-29E 18m 600kg). V této kategorii letěly pouze dvě dámy, a lépe byla klasifikovaná (celkově osmá) Lenka Kuthanová (JS-1 CTJ EVO 18m), před (celkově jedenáctou) Evou Černou (Ventus 2cxt 18m 600kg).

A komu se na táborském letišti u Čápova Dvora mezi plachtaři zalíbilo, mohou si návštěvu zopakovat (jak bylo v úvodu zmíněno) už příští týden na Národním sletu historických větroňů od 16. do 24. června 2018.                

Text: (jjk)