Po tuhé zimě se plachtařská sezóna rozjela

Dlouhá zima a zejména její chladný ráz na konci března výrazně zpomalil rozběh nové plachtařské sezony. 

Doplatil na to zejména velmi populární první závod sezony v roce 2018 Pribina Cup, který se létá v slovenské Nitře. Ulétaly se jen dvě platné disciplíny a to ještě ve velmi nevhodném počasí pro plachtění. Tohoto závodu se účastnila velká skupina českých plachtařů. Úspěchem je 1. místo Michala Lešingera z Moravské Třebové v klubové třídě.

Další soutěží, která navazovala na Pribina Cup, byl na Slovensku létaný FFC Gliding 2018 v Prievidzi. Opět se ho zúčastnila velká skupina českých plachtařů a rovněž české barvy zaznamenaly úspěch – na 1. a 2. místě v 15m třídě se umístila dvojice českých reprezentantů Miloslav Cink a Pavel Loužecký. Přehodili si tak pořadí z evropského šampionátu 2017, kdy zvítězil Pavel a Míla byl druhý. Jejich výkony jsou tak příslibem dobrého umístění na světovém šampionátu, který se bude létat v letošním roce v Polsku.

V následujícím období pak vstoupily na scénu dvě české jarní soutěže a to jubilejní 10. ročník AZ CUPu, který se létá ve Zbraslavicích a Jarní pohár Jeseníků (JPJ) létaný v Šumperku. Opět počasí nebylo ideální pro plachtění, zejména ve východní a severovýchodní části České republiky. To se projevilo zejména na počtu disciplín na JPJ, kde bylo sice vyhlášeno devět disciplín, ale jen dvě byly platné. Lépe se vedlo ve Zbraslavicích, kde počasí míchal Jan Horák zvaný Horác. Zde bylo vyhlášeno 8 disciplín ve třídě Klub a 7 jich bylo platných, ve třídě Kombi bylo vyhlášeno 9 disciplín a 8 bylo platných. Vítězem ve třídě Klub se stal Jaroslav Tomaňa z Aeroklubu Zbraslavice a v Kombinované třídě Roman Mraček z Aeroklubu Plzeň-Letkov.

Následující soutěží bude Plachtařské Mistrovství České republiky 2018, které se bude konat od 27. 5. do 9. 6. v jihočeském Táboře.

Dlouhá zima a nepříliš jarní počasí se projevilo i v počtu výkonů v aeroklubovém plachtění, kde do počátku května bylo v Celostátní plachtařské soutěži evidováno jen málo výkonů. Od poloviny května však počet přihlašovaných výkonů výrazně narostl. Dokonce Tomáš Suchánek ulétl velmi hodnotné výkony v délce přes 700 km.

Snad počasí příštích dnů bude přát plachtění mnohem více než dosud a sezona bude bohatší než v roce 2017, který tak neposkytl výrazné plachtařské počasí.

JC

Fotky AZCUP: https://www.azcup.cz/fotky-a-videa/

Fotky JPJ: http://www.jpj-sumperk.cz/?page=sout_dny&datum_id=29 (fotky jsou u každého dne)

Fotky Pribina Cup https://pribinacup.sk/2018/photos/

Fotky FCC http://www.fccgliding.sk/index.php?str=galeria&detail=167&language=sk&rocnik=2018 (stupně vítězů)

 

Autor textu: Jiří Cihlář