Mistrovství Evropy v plachtění – den desátý a jedenáctý

Středa 2. srpna – 11. soutěžní den – 5. platná disciplína – Pavel Loužecký jde do vedení, Miloslav Cink druhý

Dnes vzhledem k absenci našeho redaktora v Moravské Třebové pouze telegrafický souhrn. Po přechodu studené fronty, která s sebou přinášela ještě během dopoledne bouřky, se podařilo odpoledene odletět 5. platnou disciplínu ve všech kategoriích. Šlo o racing task o délkách kolem 250 km.

Nejvíce nás potěšila největší česká želízka v ohni, tedy reprezentanti v kategorii Standard. Pavel Loužecký dnes zvítězil a dostal se do průběžného vedení. Miloslav Cink skončil druhý, a průběžně je také druhý. Spokojeni dnes může být i dvojice Horák / Kusbach ve 20m třídě – konečně se jim snad podařilo vyladit soutěžní stroj a bylo z toho 7. místo. Vede stále polská dvojice Kawa / Matkowski. Příliš se bohužel nezadařilo našim klubovkám. Tomáš Suchánek byl dnes až šestnáctý a Michal Lešinger dvaadvacátý. Suchánek je průběžně desátý a domácí Lešinger čtrnáctý. V klubové kategorii dnes zvítězil Brit Gerrard G Dale, průběžně ale vede Nizozemec Kuijpers.

Kompletní průběžné výsledky najdete zde.

I zítra bude naše zpravodajství mírně omezené, protože se začínáme zabydlovat na další vrcholné akci – Mistrovství Evropy v akrobacii v Chotěboři, odkud se začneme hlásit bezprostředně po skončení ME v plachtění, tedy hned v sobotu 5. srpna 2017.

Úterý 1. srpna – 10. soutěžní den – Velká horka a silný vítr 4. platnou disciplínu nezmařily – Mistrovství Evropy je platné!

9:15
Ačkoliv pohled z okna slibuje nádherný až přenádherný letní den, vrásky organizátorům ME v plachtění dělá především předpověď velmi vysokých teplot a také velice silného větru. Předběžně jsou naplánovány kratší disciplíny – pro klubovku AAT na 2 hodiny, pro standard race 260 km a pro 20m race na 250 km, ale o osudu dnešního dne se rozhodne na briefingu v 11 hodin.

11:00
Briefing byl zahájen videosestřihy posledních dvou dnů (podívejte se na ně v playlistu výše i vy). Poté jsme si vyslechli informace o tom, že počasí není opět ideální – na Vysočině dosahují nárazy větru 18 m/s, směr větru pro starty v Moravské Třebové je ještě příznivý, ale během dne se má stáčet. Je předpověď bezoblačné termiky, což je také nepříjemné. Pro všechny kategorie jsou vypsány AAT disciplíny na 2 hodiny vedoucí cik cak na jih od letiště, na sever, zpět na jih a domů. Zkušební „chroust“ odstartuje po 12. hodině, první soutěžní starty jsou zatím ohlášeny na 12:45.

14:45
Přestože fouká opravdu hodně a teploty šplhají ke 35 stupňům, všichni jsou ve vzduchu. První piloty můžeme očekávat zpět na letišti kolem 17. hodiny.

17:20
A všichni jsou doma. Během 40 minut přiletěly zpět na letiště všechny soutěžní stroje, kromě tří, které přistály mimo letiště.
Výsledky se zpracovávají, ale zprávou dne je: MISTROVSTVÍ EVROPY 2017 je platné!

19:40
Letmým pohledem do výsledků vidíme, že se zrno odděluje od plev a že české naděje se budou v posledních třech dnech upírat ke standardní, ale i ke klubové kategorii. V klubové kategorii totiž dnes skončil Tomáš Suchánek „až“ na 18. místě a průběžně je 13. Na bronz ale ztrácí jen 100 bodů. Michal Lešingr dnes zaletěl 23. výsledek a v průběžném hodnocení je o příčku před Tomášem Suchánkem. Oba tak mají ještě velkou šanci zaútočit.
Miloslav Cink vede a Pavel Loužecký je druhý! Dnešní 5. místo katapultovalo Pavla Loužeckého o pět příček výše a Miloslava Cinka 7. místo posunulo do vedení. Zvítězil podruhé za sebou Mark Zettier z Německa a po nevydařeném začátku mistrovství je už průběžně třetí. Standardní třída je ale velice vyrovnaná.
Ve „dlouhánech“, tedy ve 20m třídě dnes dominovala britská dvojice Jones & Coppin. A protože vedoucím Polákům se dnešek příliš nevydařil, Britové je dotáhli na pouhých 40 bodů. Češi se stále krčí u dna tabulky, ale nezlobme se na ně, tato kategorie je velice, velice náročná.
Předpověď počasí vypadá docela slibně, alespoň další dvě disciplíny by se měly stihnout, bude to ještě zajímavé.
Zůstaňte s námi, přihlásíme se zase zítra!

Průběžné výsledky najdete zde.