16. díl videoseriálu zvyšující bezpečnost – Pozemní příprava – IFR let

Jak se ověřuje dostupnost družicového signálu? Pozemní příprava pro let zakončený RNAV (GNSS) 3D přiblížením, třeba s LPV minimy, vyžaduje oproti konvenčním postupům řadu dalších kroků.

 

Vedle kontroly schválení letadla a provozovatele pro zvolené postupy, včetně oprávnění pilota a kontroly funkčnosti palubního vybavení musí pilot ověřit dostupnost navigačního signálu GNSS, nejlépe na internetu: http://augur.ecacnav.com/ . Totéž provede pro signál SBAS – EGNOS. Navigační databáze musí být platná a musí obsahovat zvolené přiblížení. Zbývá prověřit záložní postupy a podat správně vyplněný letový plán. Výhody satelitní navigace za letu rozhodně stojí za delší přípravu na zemi.

Šestnáctý díl s názvem „Pozemní příprava – IFR let“ je součástí dvacetidílné série krátkých videí. Série poutavým způsobem prezentuje možnosti využití GNSS (Globálních navigačních satelitních systémů) v letectví. Jsou představovány přínosy pro piloty všeobecného letectví létajících jak podle pravidel letu za vidu (VFR), tak i podle pravidel přístrojového létaní (IFR). Systémy GNSS mají taktéž své limity a omezení, kterých si musí být piloti vědomi, aby předešli případným krizovým situacím při přehnaném spoléhání se na technologické systémy.

Sledujte i na Facebooku https://www.facebook.com/gnsscentrum

Série vznikla v rámci řešení projektu s názvem CaBilAvi (http://cabilavi.gnss-centre.cz/) – projekt podpořený v osmém rámcovém programu Evropské Komise pro výzkum a vývoj (HORIZON2020) pod číslem 641627.