Mistrovství České republiky v akrobacii letounů – Šonka opět mistrem, v nižších kategoriích nové tváře zazářily

Od 14. do 17. června 2017 jsme mohli na Vysočině spatřit akrobatické umění od začínajících pilotů až po ty profesionální. Celkem se zúčastnilo 28 pilotů ve 4 kategoriích. Mezi závodníky byl i Martin Šonka a Marek Hyka. Také reprezentační družstvo kategorie Advanced, které MČR mělo jako předzávod Mistrovství Evropy, se zúčastnilo v plném obsazení. Za necelých 7 týdnů na stejném místě – letiště Počátky (Chotěboř), vypukne největší akrobatická akce tohoto roku.

Samotné Mistrovství ČR začalo ve středu večer losováním pořadí a vkládáním figur do tajných sestav. První závodní den (čtvrtek 15.6.) přálo počasí. Odlétaly se 2 sestavy – pro kategorii Sportsman povinná, pro vyšší kategorie (Intermediate, Advanced a Unlimited) povinná-volná (zkráceně povolná) a první tajná (Unknown 1) pro všechny kategorie. V pátek (16.6.) po přechodu studené fronty byly základny oblačnosti v 1400 metrech a vítr o síle 8-10 m/s pořádně zamíchal s průběžným pořadím. Povedlo se odlétat necelé jedno kolo druhých tajných (Unknown 2). V sobotu (17.6.)  až v odpoledních hodinách se počasí částečně umoudřilo a dolétali zbylí závodníci z předchozího dne. Ve 20:00 na chotěbořském náměstí proběhlo Slavnostní vyhlášení výsledků.

Celé MČR bylo velmi napínavé ve všech kategoriích. Výkony byly dost vyrovnané, v té nejvyšší kategorii Unlimited však atmosféra byla nejvíc napjatá. Martin Šonka udělal administrativní chybu a organizátorům poslal jinou povolnou sestavu než kterou opravdu létal. Rozhodčí tedy měli jiné podklady. Martin Šonka byl po tomto prvním programu poslední ve své kategorii. V dalších 3 sestavách (Unlimited jako jediný letěli i třetí tajnou (Unknown 3)) však své soupeře přelétal i o tisíc bodů a první místo a titul Mistr České republiky mu tedy zaslouženě patří.