Desátý, jedenáctý a dvanáctý den – Ceremoniál Baba Jaga se vydařil

Čtvrtek 1. 6. 2017 – 12. den – 10. disciplína

7:00 – Po vydařeném Baba Jaga ceremoniálu (podívejte se na video) a dni zaslouženého odpočinku se ve Zbraslavicích opět vše chystá na další soutěžní den. Už desátý! Dosavadní rekord v počtu odletěných disciplín při ženských mistrovstvích byl osm platných úloh. Organizátoři se ale netají tím, že pokud to bude možné, poletí se včetně dneška ještě třikrát. Od časného rána máme ve Zbraslavicích slunečno, vane mírný severovýchodní vítr.

8:00 – První start se dnes předpokládá už v 11:30. Vše bude upřesněno na briefingu v 10:00.

9:00 – Předběžné zadání tratí: Club – racing task 258 km, Standard – racing task 295 km, 18m – racing task 321 km.

3. tréning na letišti Zbraslavice

Příprava soutěžního gridu – foto Rudolf Jung

14:20 – Starty začaly skutečně s úderem půl dvanácté. Klubová třída měla start otevřen ve 12:11, standardní ve 12:26 a 18metrová ve 12:40. Na trať se vydala většina pilotek až kolem 14. hodiny.

Zadání úloh a výsledky zde.
On-line tracking zde.

Středa 31. 5. 2017 – 11. den – Resting day – oficiální volno pro závodnice a jejich týmy. 

Úterý 30. 5. 2017 – 10. den – 9. disciplína – dvouhodinové úlohy přes určené prostory

První závodnice jdou podle tříd a určených gridů do vzduchu po 12.00 hodině. Krátké úlohy pamatují na dnešní ne zcela jistý vývoj počasí, únavu závodnic po odlétaných 8 disciplínách s jedinou denní přestávkou a i na to, že dnes je čeká Baba-Jaga ceremoniál, kdy zkušené závodnice přivítají u večerní vatry mezi sebe novicky – premiérové účastnice světového šampionátu.

wwgc_2017_utery

Zadání úloh a výsledky zde.
On-line tracking zde.

Počasí evidentně s pilotkami dnes spolupracovalo – svědčí o tom i dosažené průměrné rychlosti. Ve standardní třídě dnes máme na první pozici dvojici německých pilotek – Sarah Drefenstedt a Sabrinu Vogt. V klubové třídě dnes vítězí Francouzka Magali De Cachard s průměrnou rychlostí 127,24 km/h. A v 18m třídě také Francouzka – Anne Ducarouge s rychlostí 143,2 km/h. České pilotky dnes malinko zaostaly za nejrychlejšími, ale věříme, že pouze letěly na jistotu, aby v závěrečných dnech mohly zaútočit.

Ve standardní třídě drží stále vedení Australanka Ailsa McMillan a české pilotky už mohou pomýšlet v nejlepším případě na umístění v první desítce.
V klubové třídě máme naopak největší želízka v ohni. Stále vede Jana Vepřeková s náskokem 77 bodů před Francouzkou Anne Ducarouge. Třetí místo drží Dana Nováková a boj o pódium ještě nevzdává ani zatím pátá Hana Trešlová.

V 18m třídě je Alena Netušilová v průběžném pořadí už čtvrtá a na třetí Marilyne Abadie-Bérard z Francie ztrácí pouhých 52 bodů. Po katastrofálním propadu po druhé disciplíně je návrat české reprezentantky do boje o cenné kovy malým zázrakem. A na vedoucí závodnici Katrin Senne z Německa ztrácí česká bojovnice už jen 166 bodů. Soutěž ale končí až po poslední disciplíně, kterou by celý peleton měl absolvovat v sobotu 3. června.

DSC02552

Ano, organizátoři otevřeně deklarují, že se bude létat, dokud to půjde. Aby soutěžící i organizátoři nabrali dostatek sil, vyhlásili na středu 31. května volný den. A aby tomuto plachtařskému maratonu, který se počtem odlétaných disciplín určitě zapíše mezi ty nejvydařenější v historii ženských mistrovství světa, přálo počasí i v dalších dnech, je na dnešní večer připravena tradiční, tak trochu okultistická vsuvka. Nejzkušenější pilotky dnes v tzv. Baba-Jaga ceremoniálu přijmou mezi sebe novicky – tedy ty, které se mistrovství světa účastní poprvé. Pokusíme se to zachytit v zítřejším videu.

Všechny výsledky i zadání tratí naleznete ZDE.