Osmý a devátý den – létá se v čisté, termika jako v Austrálii

Pondělí 29. 5. 2017 – 9. den – 8. disciplína – Termika jako v Austrálii

To, co si předseda Aeroklubu Zbraslavice Jan Hýla v úvodním rozhovoru této reportáže přál, tedy odlétnout alespoň osm platných disciplín, se dnes stává skutkem.

wwgc_8_soutezni_den

Všechny třídy mají vypsané AAT disciplíny na 2 hodiny. Počasí panuje je pro plachtění na Českou republiku excelentní, jak dopoledne hlásí pořadatelé, umožní stoupat 3 metry za vteřinu a dá se srovnávat s australskými podmínkami. A také první výsledky potvrzují, že průměrné rychlosti překonání tratí jsou velmi vysoké, u nejvýkonnější 18m třídy ke 130 km/hod.

České pilotky, podle průběhu dění na trati, využívají i dnešní den v pokračujícím vylepšování pozic.

Což se i daří. V nejsilnější třídě 18m se Alena Netušilová v průběžném pořadí díky dalšímu dennímu vítězství posouvá o dvě příčky vpřed a je už čtvrtá, bodově velmi blízko k medailovým pozicím, kde stále ještě první dvě místa udržely Francouzky. Zde ale ještě vůbec nic není rozhodnuto! Skvěle letěly i Jana Trešlová ( dnes 3.) a Lenka Kuthanová (dnes 4.). Mezi českou trojici se vklínila jen celkově třetí, dnes druhá, Němka Katrin Senne. Mimo hru není ani celkově pátá Polka Joanna Biedermann.

wwgc2017-8_soutezni_den_Bidermannova

Kategorii Standard už Češky vévodí. Dana Nováková dnes vítězí před Janou Vepřekovou, třetí je Polka Judyta Czyż a čtvrtá opět naše Hana Trešlová.  Jana Vepřeková celkově vede, Dana Nováková je druhá, Hana Trešlová pátá.

Ve standardní třídě se dnes blýskla Italka  Elena Fergnani, druhá a třetí jsou Britky Ayala Truelove a Elizabeth Sparrow. Z naší trojice reprezentantek této třídy se do první desítky vešla jen osmá Petra Pískatá.

Všechny výsledky i zadání tratí ZDE.

Neděle 28. 5. 2017 – 8. den – 7. soutěžní

Po dvou dnech dlouhých úloh v náročném stále teplejším počasí dnes organizátoři zvolili lehčí úlohy zhruba s polovičními trasami oproti včerejšku. Třída club poletí 205 km: Ledeč nad Sázavou – Čechtice – Přibyslav – Tábor – Zbraslavice, třída standard 202 km: Zruč nad Sázavou – Strážiště – Polná – Tábor – Zbraslavice a třída 18m 245 km: Jedlá – Načeradec – Nové Veselí – Tábor – Zbraslavice.

wwgc_2017_7_soutezni den

Dnešek přinesl pro plachtařky i diváky změnu – foukalo od jihovýchodu, tedy z opačné strany než předešlé dny a tak se i z opačné strany letiště startovalo, tzn. do kopce.

Krátké trasy dnešních úloh znamenaly větší volnost při volbě nejvhodnější doby, kdy se přeletět startovací linii a vydat se na trasu. První letadlo (třídy club) se vzhůru ve vleku vzneslo ve 12 hodin a na trasy se začaly vydávat pilotky většinou až po 14 hodině.  Na přistání se přiblížily po třech a půl hodinách letu. Bohužel, českým pilotkám v klubové třídě se nedaří, ale je to jediná třída, kde se velmi dobře vede mimoevropským pilotkám (Austrálie, USA, Argentina).

Trojice Nováková, Vepřeková Trešlová z třídy standard dnes ukázala, že to s ovládnutím čelných pozic myslí vážně. Bylo to druhé, třetí a čtvrté místo. První skončila Nizozemka Doortje Grunder, která je ale celkově až osmá, zatímco Vepřeková první a Nováková třetí.

Skvěle dnes zabojovaly též české závodnice ve třídě 18m – lépe, už to ani nejde: Alena Netušilová první, Jana Trešlová druhá, Lenka Kuthanová třetí!

Suma sumárum – Češky se zabydlely v pořadí týmů na třetím místě.

Kompletní výsledky zde.

Zdroj: AirZone.TV