FAI Sailplane Grand Prix 2016 – Russia

Kvalifikační závod FAI Sailplane Grand Prix 2016 – Russia, Usman byl napínavý do poslední minuty!

Náš závodník Petr Krejčiřík v poslední disciplíně doletěl jako třetí. Omylem však v průběhu letu narušil zakázaný prostor a letěl tak za 0 bodů. I tak ale udržel potřebné 3. místo, kvalifikoval se, a v listopadu pojede na finálový závod do JAR.

Počasí během tréninku moc nepřálo létání, týden se střídaly různé typy deště a první krátké letové okénko nastalo až druhý den soutěže. To však nedoletěl ani jeden závodník. Většina závodníků skončila na letišti, co bylo otočným bodem tratě, ostatní skončili v podmáčených polích v blízkém okolí. Vyzkoušela se však připravenost organizačního teamu, závodníků i jejich pomocníků a soutěž tak mohla po dalším dnu volna naplno začít čtvrtým dnem. Od čtvrtého dne se již každý den létalo a odlétalo se tak krásných 6 platných disciplín. Zpočátku velice nedůvěryhodné počasí obrátilo svou tvář a ukázalo se, že v Rusku mohou být plachtařské podmínky lepší než na mnoha vyhlášených místech světa.

Aeroklub v Usmanu se ukázal jako velice schopný organizátor a na pořádání závodu z této celosvětové prestižní série se patříčně připravil. Takřka každý den nám přes komunikační kanály chodily z Ruska zprávy o večerních rautech, návštěvách muzea, koncertu apod, velikém množství spotřebovaného alkoholu a kuriozitách, které jsou v Rusku na každodenním pořádku. Samozřejmě vše řádně zdokumentováno.

Na závěrečný den si pořadatel nachystal ještě letecký den a samozřejmě velkolepý raut, ohňostroj a party. Vše rusky megalomanské.

Nyní jsou již Petr i s Luďkem na cestě do ČR.

Mrkněte na pár foto od pomocníka a informátora Luďka pro přiblížení, jak se v Rusku (nejen) plachtí.